Гевгелиски Ди-Ем на Дипломатски базар во БиХ

Викендов во Сараево на локација од Центар „Скендерија“ се одржа Дипломатски базар на кој учествуваа излагачи од цел балкан, на народности кои живеат во Босна и Херцеговина.

Тука се најде богатиот штанд на изложувачите од Македонија, а меѓу нив и гевгелискиот производител на земјоделски преработки „Ди-Ем“ од Негорци, Гевгелија.

Вкусот на Македонија го збогатија и производите на „Тиквеш“; Алкалоид“, „Винчини“, „Прилепска пиварница“, „Грозд“, „Лакталис, „Гурмано““ и „Камник“.
Тоа беше примамлива презентација на македонските производи, но и на нашата држава во организација на Амбасадата на РСМ во Босна и Херцеговина и припадниците на македонската дијаспора.
Со донации за богатството на штадот помогнаа и тамошните нашинци со своите продукти: слаткарница „Стела“, ресторан „Венера“, бурекџилница „Фреш“, ќебапчилница Жељо сите со свои бизниси во Сараево.

На настанот присуствуваше и Амбасадорот на РСМ во БиХ Ебиби.

Фото: Е.Н.Н.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *