Категорија: Uncategorized

 • Честит празник Свети Климент Охридски!

  Честит празник Свети Климент Охридски!

  Денес го чествуваме денот посветен на „Свети Климент Охридски“ – еден од најплодните ученици на светите браќа Кирил и Методиј, творец на далеку познатата Охридска книжевна школа и најзначајниот македонски средновековен писател и педагог заслужен за одбраната на словенскиот јазик во црковната богослужба и ширењето на писменоста меѓу нашиот народ. Честитката за денешниот празник Ви…

 • Спречен шверц на цигари на ГП Стар Дојран

  Спречен шверц на цигари на ГП Стар Дојран

  Грчки државјанин утрово, на 15 минути после полноќ, бил спречен од полициски и царински службеници да шверцува цигари. При царинскиот преглед кај него биле пронајдени 1.250 кутии со цигари, кои се акцизна стока и подлежат на царинење. Во извештајот на МВР стои наведено дека: „Денеска (07.12.2022) во 00:15 часот на граничен премин Стар Дојран, полициски…

 • Гевгелиски Ди-Ем на Дипломатски базар во БиХ

  Гевгелиски Ди-Ем на Дипломатски базар во БиХ

  Викендов во Сараево на локација од Центар „Скендерија“ се одржа Дипломатски базар на кој учествуваа излагачи од цел балкан, на народности кои живеат во Босна и Херцеговина. Тука се најде богатиот штанд на изложувачите од Македонија, а меѓу нив и гевгелискиот производител на земјоделски преработки „Ди-Ем“ од Негорци, Гевгелија. Вкусот на Македонија го збогатија и…

 • Бронзен медал за Билјана Димова од „Мобилност“ Гевгелија

  Бронзен медал за Билјана Димова од „Мобилност“ Гевгелија

  Благодарници за најуспешните претставници на „Мобилност“ Гевгелија по повод 4-ти декември – Меѓународниот ден на лицата со телесен инвалидитет беа врачени денеска од претседателката на ЗГТИ „Мобилност“- Даниела Гошева Кангов. По повод 4-ти декември – светскиот ден на телесните инвалидизираните лица, во објектот „ПОРТА МАКЕДОНИЈА“ се одржаа два настана: традиционалната XI та по ред изложба…

 • Hello world!

  Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start writing!