Mindblown: a blog about philosophy.

 • Meтеоаларм: “ЧУДОВИШТЕТО ОД ЦИКЛОН” удира во РЕГИОНОТ и во МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВААТ СНЕЖНА БУРА, ПОПЛАВИ И ОЛУЕН ВЕТЕР ДО 90 КМ/ЧАС!

  Meтеоаларм: “ЧУДОВИШТЕТО ОД ЦИКЛОН” удира во РЕГИОНОТ и во МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВААТ СНЕЖНА БУРА, ПОПЛАВИ И ОЛУЕН ВЕТЕР ДО 90 КМ/ЧАС!

  Целиот регион е под закана од МОЌНИОТ циклонски систем од запад кој го нарековме “ЧУДОВИШТЕ ОД ЦИКЛОН”. Истиот во регионот веќе условува дожд и многу ветровито време. Интензитетот на врнежите понатаму ќе се зголемува и локално во следниот период се очекува воден талог од дури повеќе од 200 литри. Токму поради ваквата состојба очекуваме да…

 • Aргента се избори за полуфинале на СП 2022

  Aргента се избори за полуфинале на СП 2022

  Во напнатиот дуел со Холандија кој заврши нерешено 2:2 во регуларното време и во уште 2 продолженија, полуфиналистот го одредија пеналите и способноста на голманите. За сино-белите ова е 5-ти по ред полуфинален пласман на фудбалскиот Мундијал. Меси слави зошто ја направи асистенцијата за голот со кој поведе Аргентина, а беше стрелец и на вториот…

 • Солзите на Неимар

  Солзите на Неимар

  Моќната Хрватска репрезентација го остави Неимар во солзи – ја елиминираше Бразилската репрезентација од пласман во полуфинале на СП. Прв полуфиналист е Хрватска со доминација во пенали над Бразил, после нерешениот резултат 1:1 во 120 минутната игра.

 • Приведен 27 годишен Гевгеличанец

  Приведен 27 годишен Гевгеличанец

  Гевгеличанец на возраст од 27 години е приведен од гевгелиската полиција, а против него ОВР Гевгелија подготвува Кривична пријава. Настанот за кој младиот гевгеличанец добил притвор е евидентиран на 07.12.2022 година (среда). Тој во 16:30 часот во Гевгелија бил лишен од слобода од страна на полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија. Се работи…

 • Паѓаат цените на горивата од 3,5 до 5 денари за литар

  Паѓаат цените на горивата од 3,5 до 5 денари за литар

  Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика од вечерва по полноќ ќе се намалат цените на нафтените деривати. Дизел горивото ќе поевтини за 5 денари за литар, бензинот од 98 октани за 4 денари, за 3,5 денари по литар ќе се намали цената на безнинот од 95 октани. Нафтата за домаќинствата ќе поевтини за 4,50…

 • Нов објект на Црвен крст Гевгелија после 55 години – потстрек за работа и напредок на хуманата мисија во Гевгелија и регионот

  Нов објект на Црвен крст Гевгелија после 55 години – потстрек за работа и напредок на хуманата мисија во Гевгелија и регионот

  Нов современо изграден објект на површина од 140 метри квадратни, со работен простор од 121 м2 во кои има новоизградени 4 канцеларии, магацин, сала за прва помош и тематски училници беше свечено предаден во употреба неделава во Гевгелија од страна на високи претставници на Црвен Крст на Македонија, Генералниот секретар на ЦКРСМ – Д-р Саит…

 • Зaдолжителна исплата на К-15 за вработените и јавната администрација

  Зaдолжителна исплата на К-15 за вработените и јавната администрација

  Регресот за годишен одмор, популарно познат како К-15 треба да биде исплатен до крајот на годината, заклучно со 31.12.2022 година. Неговата висина според законските одредби годинава изнесува 12.500 денари и е обврска на секој работодавач во државата да го исплати кон своите вработени. Некои вработени, веќе го добија регресот од своите работодавачи, но тие се…

 • Честит празник Свети Климент Охридски!

  Честит празник Свети Климент Охридски!

  Денес го чествуваме денот посветен на „Свети Климент Охридски“ – еден од најплодните ученици на светите браќа Кирил и Методиј, творец на далеку познатата Охридска книжевна школа и најзначајниот македонски средновековен писател и педагог заслужен за одбраната на словенскиот јазик во црковната богослужба и ширењето на писменоста меѓу нашиот народ. Честитката за денешниот празник Ви…

 • Тешкото

  Тешкото

  О тешкото! Зурли штом диво ќе писнат, штом тапан ќе грмне со подземен екот – во градиве зошто жал лута ме стиска, во очиве зошто навирува река и зошто ми иде да плачам ко дете, да превијам раце, да прекријам лик да гризам јас усни, стегам срце клето, да не пушти вик… Во спомен на…

 • Спречен шверц на цигари на ГП Стар Дојран

  Спречен шверц на цигари на ГП Стар Дојран

  Грчки државјанин утрово, на 15 минути после полноќ, бил спречен од полициски и царински службеници да шверцува цигари. При царинскиот преглед кај него биле пронајдени 1.250 кутии со цигари, кои се акцизна стока и подлежат на царинење. Во извештајот на МВР стои наведено дека: „Денеска (07.12.2022) во 00:15 часот на граничен премин Стар Дојран, полициски…

Got any book recommendations?