Mindblown: a blog about philosophy.

 • Црвен Крст Гевгелија – Остварени 750 крводарувања во 2022 година

  Црвен Крст Гевгелија – Остварени 750 крводарувања во 2022 година

  Најхуманата активност – доброволното крводарување во Гевгелија и регионот до каде се протега надлежноста на Црвениот крст Гевгелија годинава е заокружена со 750 крводарувања остварени од нашите граѓани и жителите на соседните општини. Последната 13-та акција во оваа 2022 година е реализиана вчера во СОУ „Богданци“ во Богданци, каде се одзваа 23 ученици, со што…

 • Предновогодишна атмосфера во Гевгелија

  Предновогодишна атмосфера во Гевгелија

  Предновогодишна атмосфера во Гевгелија – декември 2022 Дождот цел ден не’ потсетува дека над нас сепак имаме атмосфера.

 • Жител на Гевгелија осомничен за обид за убиство – го нападнал очувот со нож

  Жител на Гевгелија осомничен за обид за убиство – го нападнал очувот со нож

  Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство според член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот зкаоник. Осомничениот, на 12 декември, со умисла се обидел да го лиши од живот неговиот очув. Делото го сторил така што ја протнал…

 • Насилен гевгеличанец уапсен утрово

  Насилен гевгеличанец уапсен утрово

  Денеска (13.12.2022) во 10:40 часот на улица „Таља Бикова“ во Гевгелија, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија го лишиле од слобода А.Ѓ.(36) од Гевгелија. Тој се сомничи дека на 12.12.2022 со остар предмет го нападнал Н.Н.(68) од Гевгелија во неговиот дом. Со судска наредба бил извршен претрес во домот на А.Ѓ. и биле…

 • ПРАЗНИЧНАТА КУЛТУРА НА ГЕВГЕЛИЧАНИ – во минатиот век се користеа оригинални Новогодишни честитки

  ПРАЗНИЧНАТА КУЛТУРА НА ГЕВГЕЛИЧАНИ – во минатиот век се користеа оригинални Новогодишни честитки

  Празници се ближат, а со нив и возбудата за подготовките. Некогаш особена возбуда беше да се купат пригодни украсни честитки со кои се испорачуваа Новогодишни желби до роднините, пријателите, саканите. Инвентивните фото мајстори од Гевгелија ја воведоа понудата да се изготват лични честитки со свој портрет и зимски пејсаж од поднебјето на Гевгелија. Во актуелново…

 • Лишен од слобода гевгеличанец поради сомнение за фалсификат

  Лишен од слобода гевгеличанец поради сомнение за фалсификат

  Во текот на вчерашниот ден 11.12.2022 година, при контрола на полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север од слобода се лишени четири лица, од кои еден од притворените е жител на Гевгелија. На Граничен премин Табановце, вчера, недела, во 18:15 часот, од слобода бил лишен А.Б.(41) од Гевгелија затоа што при контрола било…

 • Гевгелиски „Комуналец“ со 24.000.000 денари загуба во III-от квартал од годината

  Гевгелиски „Комуналец“ со 24.000.000 денари загуба во III-от квартал од годината

  Со фантастични 24,2 милиони денари загуба во работењето за првите девет месеци од годината, гевгелиски „Комуналец“ надвор од здравата логика и надвор од словото на законот доби „зелено светло“ за својот 9 месечен финансиски извештај усвоен од мнозинството во Советот на општина Гевгелија, кое го сочинува ВМРО-ДПМНЕ. Без мислења и насоки за надминување на финансиските…

 • ФК „Џокер“ освои пехар на турнир во Бугарија

  ФК „Џокер“ освои пехар на турнир во Бугарија

  Денеска во Благоевград, Р.Бугарија се одржа мини турнир на кој учество зеде и тимот на Фудбалскиот клуб „Џокер“ од Фурка, генерација 2014. Осумгодишњаците од југот успеаја да го освојат второто место и сребрениот пахар на турнирот. Саботниот облачен ден беше искористен и за одигрување пријателски натпревар со домаќинскиот тим од Благоевград. Овде копачките ги вкрстија…

 • Мароко ја победи Португалија на СП 2022 – Роналдо во солзи

  Мароко ја победи Португалија на СП 2022 – Роналдо во солзи

  Историја: Мароко стана првата африканска репрезентација што стигна до полуфиналето на Светското првенство, шокирајќи ја Португалија со 1-0. Победа прославена низ Северна Африка и арапскиот свет Славниот Роналдо во солзи го напушта теренот по поразот на СП во Катар 2022. Напаѓачот на Португалската фудбалска репрезентација Кристијано Роналдо не можеше да го скрие разочарувањето и тесолзи…

 • Новогодишна работилница со децата и родителите во „Детска радост“ Гевгелија

  Новогодишна работилница со децата и родителите во „Детска радост“ Гевгелија

  Празниците се ближат, а тие се повесели ако сме подготвени за нивната радост што ја носат и надежите за настап на посакуваните желби. Во духот на новогодишното расположение, со музика и во весела атмосфера во детската градинка „Детска радост“ во Гевгелија се одржа Новогодишна работилница. Учесници и реализатори на истата беа родителите заедно со своите…

Got any book recommendations?