Категорија: ФОКУС

 • Новогодишна работилница со децата и родителите во „Детска радост“ Гевгелија

  Новогодишна работилница со децата и родителите во „Детска радост“ Гевгелија

  Празниците се ближат, а тие се повесели ако сме подготвени за нивната радост што ја носат и надежите за настап на посакуваните желби. Во духот на новогодишното расположение, со музика и во весела атмосфера во детската градинка „Детска радост“ во Гевгелија се одржа Новогодишна работилница. Учесници и реализатори на истата беа родителите заедно со своите…

 • Приведен 27 годишен Гевгеличанец

  Приведен 27 годишен Гевгеличанец

  Гевгеличанец на возраст од 27 години е приведен од гевгелиската полиција, а против него ОВР Гевгелија подготвува Кривична пријава. Настанот за кој младиот гевгеличанец добил притвор е евидентиран на 07.12.2022 година (среда). Тој во 16:30 часот во Гевгелија бил лишен од слобода од страна на полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија. Се работи…

 • Нов објект на Црвен крст Гевгелија после 55 години – потстрек за работа и напредок на хуманата мисија во Гевгелија и регионот

  Нов објект на Црвен крст Гевгелија после 55 години – потстрек за работа и напредок на хуманата мисија во Гевгелија и регионот

  Нов современо изграден објект на површина од 140 метри квадратни, со работен простор од 121 м2 во кои има новоизградени 4 канцеларии, магацин, сала за прва помош и тематски училници беше свечено предаден во употреба неделава во Гевгелија од страна на високи претставници на Црвен Крст на Македонија, Генералниот секретар на ЦКРСМ – Д-р Саит…

 • Селото Ума доби целосна асфалтна сообраќајница со Гевгелија

  Селото Ума доби целосна асфалтна сообраќајница со Гевгелија

  Со средства од Бирото за регионален развој на РСМ од 5,3 минлиони денари и учество на општина Гевгелија со средства од 1,5 милиони денари, завршено е асфалтирањето на последната патна делница кон планинското село Ума во гевгелиско. Овој проект вреден 6.700.000 денари значеше асфалт на последните 800 метри во влезот кон селото Ума. Истиот беше…

 • Бронзен медал за Билјана Димова од „Мобилност“ Гевгелија

  Бронзен медал за Билјана Димова од „Мобилност“ Гевгелија

  Благодарници за најуспешните претставници на „Мобилност“ Гевгелија по повод 4-ти декември – Меѓународниот ден на лицата со телесен инвалидитет беа врачени денеска од претседателката на ЗГТИ „Мобилност“- Даниела Гошева Кангов. По повод 4-ти декември – светскиот ден на телесните инвалидизираните лица, во објектот „ПОРТА МАКЕДОНИЈА“ се одржаа два настана: традиционалната XI та по ред изложба…

 • Приведени 2-ца гевгеличани и еден богданчанец

  Приведени 2-ца гевгеличани и еден богданчанец

  Сите тројца завршиле во притвор во Полициската станица во Велес. Настанот е евидентиран од МВР во саботата: „На 03.12.2022 во 22:40 часот на наплатната станица Сопот на автопатот Скопје – Велес, полициски службеници од СВР Велес ги лишиле од слобода В.Ј.(39) и М.Т.(40), двајцата од Гевгелија и Д.П.(35) од Богданци. При преглед кај нив и…

 • Традиционалната изложба на Дневниот центар за лица со посебни потреби – Гевгелија

  Традиционалната изложба на Дневниот центар за лица со посебни потреби – Гевгелија

  Традиционалната изложба на Дневниот центар за лица со посебни потреби – Гевгелија по повод 3-ти декември, Светскиот ден на лицата со попреченост, годинава се одржува во галеријата „Амам“ Гевгелија со збогатен избор на рачни изработки од посетителите на Центарот. За изложбата, посетеноста, хуманата интеракција на граѓаните – зборува Мери Кузманова, Дефектолог во дневниот центар Гевгелија.…

 • ИЗЛОЖБА НА ЛИЦАТА ОД ДНЕВНИОТ ЦЕНТАР ВО ГЕВГЕЛИЈА

  ИЗЛОЖБА НА ЛИЦАТА ОД ДНЕВНИОТ ЦЕНТАР ВО ГЕВГЕЛИЈА

  По повод 3 ти Декември Светскиот ден на лицата со попреченост Јавната установа – Меѓуопштински центар за социјални работи Гевгелија – Дневен центар во соработка со НУ „Музеј“ Гевгелија организира хуманитарен настан на кој ќе бидат изложени рачни изработки од корисниците на Дневниот центар. Изложбата на рачните изработки ќе биде отворена утре, петок 2 декември…

 • И Паљурци на рутата на криумчарите на мигранти

  И Паљурци на рутата на криумчарите на мигранти

  Последниот извештај за дејствијата на Полициска станица за граничен премин и граничен надзор „Стар Дојран“ известува за спречена акција на нелегален влез и криумчарење на мигранти во нашата земја. Местото на акцијата е кај местото Паљурци, Богданско. Синоќа, на 30.11.2022 во 22:30 часoт на регионалниот пат Богданци – Дојран, кај место викано „Паљурци“, полициски службеници…

 • ПОСЕТА И ДОНАЦИЈА на ЗАЕДНИЦАТА НА ИНВАЛИДСКИ ОРГАНИЗАЦИИ ОД ГЕВГЕЛИЈА И РЕГИОНОТ

  ПОСЕТА И ДОНАЦИЈА на ЗАЕДНИЦАТА НА ИНВАЛИДСКИ ОРГАНИЗАЦИИ ОД ГЕВГЕЛИЈА И РЕГИОНОТ

  Во пресрет на 3-ти Декември – Меѓународен ден на лицата со попреченост, денеска е остварена посета со членовите на Заедницата на инвалидизирани лица од Гевгелија и регионот од страна на Форумот на жени на СДСМ Гевгелија и Центарот за социјални работи.. Во оваа прилика донирана е нова опрема и прибор кои ќе го збогатат секојдневието…