Категорија: ФОКУС

 • Комерцијална презентација на топлински решенија од „АРИСОН“

  Комерцијална презентација на топлински решенија од „АРИСОН“

  Гевгелиската фирма СЗД „КАВАЗ“ во соработка со фирмата „Термо Динамик“ од Куманово го организира рекламниот караван за презентација на ТОПЛИНСКИ ПУМПИ, ФЕНКОЈЛЕРИ, КЛИМА УРЕДИ и се’ останато од асортиманот на добро познатиот и светски бренд „АРИСТОН“. Термо Динамик е главен застапник во цела Македонија на светскиот бренд Аристон, а главен соработник за Гевгелија е СЗД…

 • Гевгелија предновогодишно

  Гевгелија предновогодишно

  Претпразнично украсување – епизода 2. „Никна“ уште една светлечки украсена новогодишна елка. Локацијата и’ е на кружниот ток кај раскрсницата помеѓу Булевар „Гевгелија“ и улицата „7-ми Ноември“ која води до центарот на градот. Вака Гевгелија ќе ги дочекува гостите, празничните посетители од други места од државата, новогодишните туристи, се’ во духот на промоцијата на туристичките…

 • Хуманитарен Базар на Здружението „Православна жена“

  Хуманитарен Базар на Здружението „Православна жена“

  Традиционално и годинава, по шести пат во Гевгелија се одржа Хуманитарен добротворен Базар во организација на Здружението „Православна жена“. Неделнит празничен ден Св. Никола беше одбележан со богати штандови со домашни кулинарски и рачни изработки кои беа наменети за продажба, а средствата од продажбата се донираат на семејства на кои им е неопходна помош. Оваа…

 • Гевгелија светна скромно

  Гевгелија светна скромно

  Во пресрет на Новогодишните празници Гевгелија не отстапи од традицијата на украсување. Но, во интерес на енергетското штедење секоја трета канделабра е исклучена од мрежата за електронапојување и истите не светат сијалично, туку само со украсите. Светлечки украсни елементи има поставено само во строгиот центар на градот, долж шеталиштето „Маршал Тито“ и дел од улицата…

 • Царина на ГП „Богородица“ со РЕКОРДНА ЗАПЛЕНА на девизи и злато во вредност од 1.000.000 Евра

  Царина на ГП „Богородица“ со РЕКОРДНА ЗАПЛЕНА на девизи и злато во вредност од 1.000.000 Евра

  Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа вчера на ГП „Богородица“ при контрола на автобус открија и запленија ‪262.750‬ долари, ‪155.760‬ евра и 12 килограми злато и златен накит со проценета вредност од околу ‪600.000‬ евра. Поради постоење сомнеж, автобусот со турски регистарски ознаки управуван од македонски државјанин, кој се движел на редовна линија Скопје…

 • Црвен Крст Гевгелија – Остварени 750 крводарувања во 2022 година

  Црвен Крст Гевгелија – Остварени 750 крводарувања во 2022 година

  Најхуманата активност – доброволното крводарување во Гевгелија и регионот до каде се протега надлежноста на Црвениот крст Гевгелија годинава е заокружена со 750 крводарувања остварени од нашите граѓани и жителите на соседните општини. Последната 13-та акција во оваа 2022 година е реализиана вчера во СОУ „Богданци“ во Богданци, каде се одзваа 23 ученици, со што…

 • Жител на Гевгелија осомничен за обид за убиство – го нападнал очувот со нож

  Жител на Гевгелија осомничен за обид за убиство – го нападнал очувот со нож

  Основното јавно обвинителство Гевгелија донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кривично дело – Убиство според член 123 став 1 во врска со член 19 (во обид) од Кривичниот зкаоник. Осомничениот, на 12 декември, со умисла се обидел да го лиши од живот неговиот очув. Делото го сторил така што ја протнал…

 • Насилен гевгеличанец уапсен утрово

  Насилен гевгеличанец уапсен утрово

  Денеска (13.12.2022) во 10:40 часот на улица „Таља Бикова“ во Гевгелија, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Гевгелија го лишиле од слобода А.Ѓ.(36) од Гевгелија. Тој се сомничи дека на 12.12.2022 со остар предмет го нападнал Н.Н.(68) од Гевгелија во неговиот дом. Со судска наредба бил извршен претрес во домот на А.Ѓ. и биле…

 • Лишен од слобода гевгеличанец поради сомнение за фалсификат

  Лишен од слобода гевгеличанец поради сомнение за фалсификат

  Во текот на вчерашниот ден 11.12.2022 година, при контрола на полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север од слобода се лишени четири лица, од кои еден од притворените е жител на Гевгелија. На Граничен премин Табановце, вчера, недела, во 18:15 часот, од слобода бил лишен А.Б.(41) од Гевгелија затоа што при контрола било…

 • Гевгелиски „Комуналец“ со 24.000.000 денари загуба во III-от квартал од годината

  Гевгелиски „Комуналец“ со 24.000.000 денари загуба во III-от квартал од годината

  Со фантастични 24,2 милиони денари загуба во работењето за првите девет месеци од годината, гевгелиски „Комуналец“ надвор од здравата логика и надвор од словото на законот доби „зелено светло“ за својот 9 месечен финансиски извештај усвоен од мнозинството во Советот на општина Гевгелија, кое го сочинува ВМРО-ДПМНЕ. Без мислења и насоки за надминување на финансиските…