Категорија: СПОРТ

 • Мбапе со порака после поразот во финалето на СП

  Мбапе со порака после поразот во финалето на СП

  Килијан Мбапе направи се’ што можеше за неговата Франција да ја одбрани титулата на Мундијалот во Катар, но на крајот ниту неговите осум гола и две асистении не се покажаа како доволни неговата селекција да ја задржи „Божицата“. Во големото финале популарните „галски петли“ загубија на пенали од Аргентина и тоа во средба во која…

 • Финале на СП 2022: Меси прогласен за најдобар играч, Мбапе освои Златна копачка

  Финале на СП 2022: Меси прогласен за најдобар играч, Мбапе освои Златна копачка

  Аргентинското трио Енцо Фернандез, Лионел Меси и Емилијано Мартинез освоија индивидуални награди, заедно со Французинот Килијан Мбапе. Аргентинецот Лионел Меси беше прогласен за најдобар играч, а Французинот Килијан Мбапе ја освои наградата „Златна копачка“ по сензационалното финале на Светското првенство во 2022 година. Меси (35) ја предводеше Аргентина до третата титула на Светското првенство, постигнувајќи…

 • Аргентина е Светски фудбалски првак

  Аргентина е Светски фудбалски првак

  На Мундијал во Катар 2022, во големото финале помеѓу Аргентина и Франција, со нерешен резултат 3:3 во регуларното време, победникот го одредија пеналите после двочасовната игра. Аргентина е на тронот на светскиот фудбал. После славниот Марадона, оваа историска титула, после 32 години ја испишува и играта на репрезентацијата на Аргентина предводена од Меси. Солзи радосници…

 • Браќата Узунчеви од Гевгелија и Антонио од Дојран – тројка од југот во кадетската ракометна репрезентација на МК

  Браќата Узунчеви од Гевгелија и Антонио од Дојран – тројка од југот во кадетската ракометна репрезентација на МК

  Ракометните кадетски таленти од РК „Партизан“ Гевгелија, браѓата Тодор и Димитар Узунчеви ги поминаа сите скалила на проверка на нивниот ракометен талент и избрани се во составот на кадетскста репрезентација на Македонија, генерација 2004 година и помлади. Меѓу 20-те избраници на Стручниот штаб и селекторот Радослав Стојановиќ е и ракометарот на РК „Млдост“ од Богданци,…

 • ФК „Џокер“ освои пехар на турнир во Бугарија

  ФК „Џокер“ освои пехар на турнир во Бугарија

  Денеска во Благоевград, Р.Бугарија се одржа мини турнир на кој учество зеде и тимот на Фудбалскиот клуб „Џокер“ од Фурка, генерација 2014. Осумгодишњаците од југот успеаја да го освојат второто место и сребрениот пахар на турнирот. Саботниот облачен ден беше искористен и за одигрување пријателски натпревар со домаќинскиот тим од Благоевград. Овде копачките ги вкрстија…

 • Мароко ја победи Португалија на СП 2022 – Роналдо во солзи

  Мароко ја победи Португалија на СП 2022 – Роналдо во солзи

  Историја: Мароко стана првата африканска репрезентација што стигна до полуфиналето на Светското првенство, шокирајќи ја Португалија со 1-0. Победа прославена низ Северна Африка и арапскиот свет Славниот Роналдо во солзи го напушта теренот по поразот на СП во Катар 2022. Напаѓачот на Португалската фудбалска репрезентација Кристијано Роналдо не можеше да го скрие разочарувањето и тесолзи…

 • Aргента се избори за полуфинале на СП 2022

  Aргента се избори за полуфинале на СП 2022

  Во напнатиот дуел со Холандија кој заврши нерешено 2:2 во регуларното време и во уште 2 продолженија, полуфиналистот го одредија пеналите и способноста на голманите. За сино-белите ова е 5-ти по ред полуфинален пласман на фудбалскиот Мундијал. Меси слави зошто ја направи асистенцијата за голот со кој поведе Аргентина, а беше стрелец и на вториот…

 • Солзите на Неимар

  Солзите на Неимар

  Моќната Хрватска репрезентација го остави Неимар во солзи – ја елиминираше Бразилската репрезентација од пласман во полуфинале на СП. Прв полуфиналист е Хрватска со доминација во пенали над Бразил, после нерешениот резултат 1:1 во 120 минутната игра.

 • Валентина – Златната тркачка од југот

  Валентина – Златната тркачка од југот

  Викендите за некого се резервирани за семејни одмори и дружби, за Валентина Узунова од Богданци тоа е време посветено за тркачките патеки. Упорноста носи резултати, дисциплина, брзина – но и достигнувања. Новото достигнување на оваа ретко упорна атлетичарка во својата категорија 50+ е освоеното ПРВО МЕСТО на 14-то Армиско првенство во Крос-Кантри трчање. Златниот медал…

 • РК „ПАРТИЗАН“ Гевгелија – РАСАДНИК НА КАДЕТСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ

  РК „ПАРТИЗАН“ Гевгелија – РАСАДНИК НА КАДЕТСКИ РЕПРЕЗЕНТАТИВЦИ

  После браќата Узунчеви, членови на РК „Партизан“ кои станаа македонски кадетски репрезентативци, спортската среќа им се насмевнува и на уште тројца кадети од гевгелискиот ракометен тим „Партизан“. Селекторот на македонската ракометна репрезентација Лазаров ќе прави селекција на нови кадети,. На неговиот прв поширок список за избр се најдоа 101 ракометари од 25 македонски ракометни клубови,…