Финале на СП 2022: Меси прогласен за најдобар играч, Мбапе освои Златна копачка

Аргентинското трио Енцо Фернандез, Лионел Меси и Емилијано Мартинез освоија индивидуални награди, заедно со Французинот Килијан Мбапе.

Аргентинецот Лионел Меси беше прогласен за најдобар играч, а Французинот Килијан Мбапе ја освои наградата „Златна копачка“ по сензационалното финале на Светското првенство во 2022 година.

Меси (35) ја предводеше Аргентина до третата титула на Светското првенство, постигнувајќи два гола во финалето додека ја победија Франција во драматичното изведување пенали.

Тој постигна седум гола на седум натпревари и стана првиот играч кој постигнал гол во секое коло на исто Светско првенство од воведувањето на осминафиналето во 1986 година.
Тој е, исто така, првиот играч кој ја освоил наградата „Златна топка“ двапати откако беше воведена во 1982 година, откако исто така ја освои честа во 2014 година.

Мбапе беше најдобар стрелец со осум гола, вклучително и хет-трик во финалето.
23-годишниот Мбапе постигна два гола во нормално време и еднаш во продолженијата, а четвртиот гол против Аргентина во големото финале го постигна во пенал-рулетот.
Напаѓачот на Пари Сен Жермен, исто така, создаде историја кога стана првиот играч кој постигнал четири гола во финалето на Светското првенство, а исто така постигна гол во победата на Франција над Хрватска во 2018 година.

Мбапе го зголеми својот вкупен број на голови на Светските првенства на 12, со што стана најмладиот играч кој достигна двоцифрен број во ова натпреварување.

Тој им се придружи на Бразилците Вава и Пеле, на Западна Германија Пол Брајтнер и на Французинот Зинедин Зидан како единствените играчи кои постигнале гол во повеќе финалиња на Светските првенства.

Меси, кој беше капитен на Аргентина на, како што се очекува да биде неговиот последен турнир, ги постигна 97-ми и 98-ми голови за својата земја во финалето. Тој постигна 13 гола во натпреварувањето и придонесе за вкупно 21 гол во историјата на Светските првенства – повеќе од кој било друг играч.

Без здив, запрепастувачки и величенствен, финалето во Катар на WORLD CUP 2022 беше едно од најдобрите досега.

 


Posted

in

by

Tags:

Comments

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *