Мароко ја победи Португалија на СП 2022 – Роналдо во солзи

Историја: Мароко стана првата африканска репрезентација што стигна до полуфиналето на Светското првенство, шокирајќи ја Португалија со 1-0. Победа прославена низ Северна Африка и арапскиот свет

Славниот Роналдо во солзи го напушта теренот по поразот на СП во Катар 2022.
Напаѓачот на Португалската фудбалска репрезентација Кристијано Роналдо не можеше да го скрие разочарувањето и тесолзи додека одеше по тунелот по поразот од Мароко.

Ова беше последен натпревар на Кристијано Роналдо на СП. Фудбалската златна копачка се враќа дома поразен од првата Африканска земја која во историјата на СП успеала да се пласира во полуфинале – а тоа е фудбалскиот аутсајдер Мароко.


Posted

in

by

Tags:

Comments

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *