Категорија: ФОТО ВЕСТ

 • Гевгелија предновогодишно

  Гевгелија предновогодишно

  Претпразнично украсување – епизода 2. „Никна“ уште една светлечки украсена новогодишна елка. Локацијата и’ е на кружниот ток кај раскрсницата помеѓу Булевар „Гевгелија“ и улицата „7-ми Ноември“ која води до центарот на градот. Вака Гевгелија ќе ги дочекува гостите, празничните посетители од други места од државата, новогодишните туристи, се’ во духот на промоцијата на туристичките…

 • Гевгелија светна скромно

  Гевгелија светна скромно

  Во пресрет на Новогодишните празници Гевгелија не отстапи од традицијата на украсување. Но, во интерес на енергетското штедење секоја трета канделабра е исклучена од мрежата за електронапојување и истите не светат сијалично, туку само со украсите. Светлечки украсни елементи има поставено само во строгиот центар на градот, долж шеталиштето „Маршал Тито“ и дел од улицата…

 • Предновогодишна атмосфера во Гевгелија

  Предновогодишна атмосфера во Гевгелија

  Предновогодишна атмосфера во Гевгелија – декември 2022 Дождот цел ден не’ потсетува дека над нас сепак имаме атмосфера.

 • ПРАЗНИЧНАТА КУЛТУРА НА ГЕВГЕЛИЧАНИ – во минатиот век се користеа оригинални Новогодишни честитки

  ПРАЗНИЧНАТА КУЛТУРА НА ГЕВГЕЛИЧАНИ – во минатиот век се користеа оригинални Новогодишни честитки

  Празници се ближат, а со нив и возбудата за подготовките. Некогаш особена возбуда беше да се купат пригодни украсни честитки со кои се испорачуваа Новогодишни желби до роднините, пријателите, саканите. Инвентивните фото мајстори од Гевгелија ја воведоа понудата да се изготват лични честитки со свој портрет и зимски пејсаж од поднебјето на Гевгелија. Во актуелново…

 • Aргента се избори за полуфинале на СП 2022

  Aргента се избори за полуфинале на СП 2022

  Во напнатиот дуел со Холандија кој заврши нерешено 2:2 во регуларното време и во уште 2 продолженија, полуфиналистот го одредија пеналите и способноста на голманите. За сино-белите ова е 5-ти по ред полуфинален пласман на фудбалскиот Мундијал. Меси слави зошто ја направи асистенцијата за голот со кој поведе Аргентина, а беше стрелец и на вториот…

 • Солзите на Неимар

  Солзите на Неимар

  Моќната Хрватска репрезентација го остави Неимар во солзи – ја елиминираше Бразилската репрезентација од пласман во полуфинале на СП. Прв полуфиналист е Хрватска со доминација во пенали над Бразил, после нерешениот резултат 1:1 во 120 минутната игра.

 • Тешкото

  Тешкото

  О тешкото! Зурли штом диво ќе писнат, штом тапан ќе грмне со подземен екот – во градиве зошто жал лута ме стиска, во очиве зошто навирува река и зошто ми иде да плачам ко дете, да превијам раце, да прекријам лик да гризам јас усни, стегам срце клето, да не пушти вик… Во спомен на…

 • Денес е роденден на некогашната СФРЈ

  Денес е роденден на некогашната СФРЈ

  Ретро фото сеќавање во спомен на СФРЈ и нејзиниот роденден кој траеше од 1943 година од заседанието на АВНОЈ во Јајце, БиХ, до 1992 кога се отцепија Социјалистичките републики, меѓу кои беше и Македонија. Секој од шесте факели на државниот грб симболизираше една социјалистичка република во состав на Југославија. Еден од нив беше посветен на…

 • Гевгелија мами на шетање

  Гевгелија мами на шетање

  Јужна, топла убава Гевгелија секогаш мами на прошетка, дури и во ветровитите денови кога дрвјата ги соблекуваат пожолтените лисја. Купиштата лисја на централната градска улица се дел од јавната чистота за која грижа води гевгелиски „Комуналец“, а трошоците ги фактурира кон Општина Гевгелија. Не грижете се. Оваа ставка за јавна чистота и одржување на зеленилото…