Категорија: MАКЕДОНИЈА

 • 80 години од убиството на народните херои Мирче Ацев и Страшо Пинџур

  80 години од убиството на народните херои Мирче Ацев и Страшо Пинџур

  „На овој ден 4 Јануари, Македонија треба да молчи, да жали и тажи, и никогаш да не ги заборави Мирче Ацев и Страшо Пинџур – македонските дејци и народни херои кои ѕверски беа мачени и убиени од бугарската фашистичка полиција и нивните верни соработници во 1943 година. И мртви беа опасни за фашистичкиот окупатор…“ –…

 • Лишен од слобода гевгеличанец поради сомнение за фалсификат

  Лишен од слобода гевгеличанец поради сомнение за фалсификат

  Во текот на вчерашниот ден 11.12.2022 година, при контрола на полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север од слобода се лишени четири лица, од кои еден од притворените е жител на Гевгелија. На Граничен премин Табановце, вчера, недела, во 18:15 часот, од слобода бил лишен А.Б.(41) од Гевгелија затоа што при контрола било…

 • Meтеоаларм: “ЧУДОВИШТЕТО ОД ЦИКЛОН” удира во РЕГИОНОТ и во МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВААТ СНЕЖНА БУРА, ПОПЛАВИ И ОЛУЕН ВЕТЕР ДО 90 КМ/ЧАС!

  Meтеоаларм: “ЧУДОВИШТЕТО ОД ЦИКЛОН” удира во РЕГИОНОТ и во МАКЕДОНИЈА – СЛЕДУВААТ СНЕЖНА БУРА, ПОПЛАВИ И ОЛУЕН ВЕТЕР ДО 90 КМ/ЧАС!

  Целиот регион е под закана од МОЌНИОТ циклонски систем од запад кој го нарековме “ЧУДОВИШТЕ ОД ЦИКЛОН”. Истиот во регионот веќе условува дожд и многу ветровито време. Интензитетот на врнежите понатаму ќе се зголемува и локално во следниот период се очекува воден талог од дури повеќе од 200 литри. Токму поради ваквата состојба очекуваме да…

 • Паѓаат цените на горивата од 3,5 до 5 денари за литар

  Паѓаат цените на горивата од 3,5 до 5 денари за литар

  Со одлука на Регулаторната комисија за енергетика од вечерва по полноќ ќе се намалат цените на нафтените деривати. Дизел горивото ќе поевтини за 5 денари за литар, бензинот од 98 октани за 4 денари, за 3,5 денари по литар ќе се намали цената на безнинот од 95 октани. Нафтата за домаќинствата ќе поевтини за 4,50…

 • Зaдолжителна исплата на К-15 за вработените и јавната администрација

  Зaдолжителна исплата на К-15 за вработените и јавната администрација

  Регресот за годишен одмор, популарно познат како К-15 треба да биде исплатен до крајот на годината, заклучно со 31.12.2022 година. Неговата висина според законските одредби годинава изнесува 12.500 денари и е обврска на секој работодавач во државата да го исплати кон своите вработени. Некои вработени, веќе го добија регресот од своите работодавачи, но тие се…

 • Медената Атиџе му подари мед на Штајнмајер

  Медената Атиџе му подари мед на Штајнмајер

  Хероината на документарниот филм “Медена земја”, македонскиот кандидат за Оскар, Атиџе Муратова му подари од својот мед на германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер при неговата денешна посета на Македонија. “Ако ги сакате пчелите, тие ќе ви возвратат”, му ја објасни Атиџе својата врска со пчелите на германскиот претседател. Штајнмајер денеска во Старата скопска чаршија се сретна…

 • Убиството на Тот: Пресудени вкупно 52 години затвор за тројцата обвинети

  Убиството на Тот: Пресудени вкупно 52 години затвор за тројцата обвинети

  Основниот кривичен суд во Скопје ги прогласи тројцата обвинети за виновни за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот кое се случи на 7 април годинава пред ноќен клуб во Градскиот парк во Скопје. Со првостепената пресуда обвинетите добија затворски казни од: Анџело Ѓоргиевски (28) – 18 години затвор Клементина Левковска (19) – 18 години затвор…

 • Од 1 декември поевтина струја за прехранбената индустрија, водостопанските претпријатија и јавните установи

  Од 1 декември поевтина струја за прехранбената индустрија, водостопанските претпријатија и јавните установи

  Согласно мерките на Владата за субвенционирање на трошоците за електрична енергија кон клучните сектори во стопанството, прехранбената индустрија, индустријата за храна, водоснабдителните претпријатија и болниците, училиштата, установите за згиживање деца, од 1 декември истата почнува да се применува. Од 1 декември истите ќе бидат приклучени кон снабдувачот ЕСМ. ЕСМ Продажба веќе денеска, по пошта, ги…