Автор: Jovanka Dojranlieva

 • Комерцијална презентација на топлински решенија од „АРИСОН“

  Комерцијална презентација на топлински решенија од „АРИСОН“

  Гевгелиската фирма СЗД „КАВАЗ“ во соработка со фирмата „Термо Динамик“ од Куманово го организира рекламниот караван за презентација на ТОПЛИНСКИ ПУМПИ, ФЕНКОЈЛЕРИ, КЛИМА УРЕДИ и се’ останато од асортиманот на добро познатиот и светски бренд „АРИСТОН“. Термо Динамик е главен застапник во цела Македонија на светскиот бренд Аристон, а главен соработник за Гевгелија е СЗД…

 • 80 години од убиството на народните херои Мирче Ацев и Страшо Пинџур

  80 години од убиството на народните херои Мирче Ацев и Страшо Пинџур

  „На овој ден 4 Јануари, Македонија треба да молчи, да жали и тажи, и никогаш да не ги заборави Мирче Ацев и Страшо Пинџур – македонските дејци и народни херои кои ѕверски беа мачени и убиени од бугарската фашистичка полиција и нивните верни соработници во 1943 година. И мртви беа опасни за фашистичкиот окупатор…“ –…

 • Гевгелија предновогодишно

  Гевгелија предновогодишно

  Претпразнично украсување – епизода 2. „Никна“ уште една светлечки украсена новогодишна елка. Локацијата и’ е на кружниот ток кај раскрсницата помеѓу Булевар „Гевгелија“ и улицата „7-ми Ноември“ која води до центарот на градот. Вака Гевгелија ќе ги дочекува гостите, празничните посетители од други места од државата, новогодишните туристи, се’ во духот на промоцијата на туристичките…

 • Хуманитарен Базар на Здружението „Православна жена“

  Хуманитарен Базар на Здружението „Православна жена“

  Традиционално и годинава, по шести пат во Гевгелија се одржа Хуманитарен добротворен Базар во организација на Здружението „Православна жена“. Неделнит празничен ден Св. Никола беше одбележан со богати штандови со домашни кулинарски и рачни изработки кои беа наменети за продажба, а средствата од продажбата се донираат на семејства на кои им е неопходна помош. Оваа…

 • Мбапе со порака после поразот во финалето на СП

  Мбапе со порака после поразот во финалето на СП

  Килијан Мбапе направи се’ што можеше за неговата Франција да ја одбрани титулата на Мундијалот во Катар, но на крајот ниту неговите осум гола и две асистении не се покажаа како доволни неговата селекција да ја задржи „Божицата“. Во големото финале популарните „галски петли“ загубија на пенали од Аргентина и тоа во средба во која…

 • Финале на СП 2022: Меси прогласен за најдобар играч, Мбапе освои Златна копачка

  Финале на СП 2022: Меси прогласен за најдобар играч, Мбапе освои Златна копачка

  Аргентинското трио Енцо Фернандез, Лионел Меси и Емилијано Мартинез освоија индивидуални награди, заедно со Французинот Килијан Мбапе. Аргентинецот Лионел Меси беше прогласен за најдобар играч, а Французинот Килијан Мбапе ја освои наградата „Златна копачка“ по сензационалното финале на Светското првенство во 2022 година. Меси (35) ја предводеше Аргентина до третата титула на Светското првенство, постигнувајќи…

 • Аргентина е Светски фудбалски првак

  Аргентина е Светски фудбалски првак

  На Мундијал во Катар 2022, во големото финале помеѓу Аргентина и Франција, со нерешен резултат 3:3 во регуларното време, победникот го одредија пеналите после двочасовната игра. Аргентина е на тронот на светскиот фудбал. После славниот Марадона, оваа историска титула, после 32 години ја испишува и играта на репрезентацијата на Аргентина предводена од Меси. Солзи радосници…

 • Гевгелија светна скромно

  Гевгелија светна скромно

  Во пресрет на Новогодишните празници Гевгелија не отстапи од традицијата на украсување. Но, во интерес на енергетското штедење секоја трета канделабра е исклучена од мрежата за електронапојување и истите не светат сијалично, туку само со украсите. Светлечки украсни елементи има поставено само во строгиот центар на градот, долж шеталиштето „Маршал Тито“ и дел од улицата…

 • Царина на ГП „Богородица“ со РЕКОРДНА ЗАПЛЕНА на девизи и злато во вредност од 1.000.000 Евра

  Царина на ГП „Богородица“ со РЕКОРДНА ЗАПЛЕНА на девизи и злато во вредност од 1.000.000 Евра

  Инспектори од мобилните тимови на Царинската управа вчера на ГП „Богородица“ при контрола на автобус открија и запленија ‪262.750‬ долари, ‪155.760‬ евра и 12 килограми злато и златен накит со проценета вредност од околу ‪600.000‬ евра. Поради постоење сомнеж, автобусот со турски регистарски ознаки управуван од македонски државјанин, кој се движел на редовна линија Скопје…

 • Браќата Узунчеви од Гевгелија и Антонио од Дојран – тројка од југот во кадетската ракометна репрезентација на МК

  Браќата Узунчеви од Гевгелија и Антонио од Дојран – тројка од југот во кадетската ракометна репрезентација на МК

  Ракометните кадетски таленти од РК „Партизан“ Гевгелија, браѓата Тодор и Димитар Узунчеви ги поминаа сите скалила на проверка на нивниот ракометен талент и избрани се во составот на кадетскста репрезентација на Македонија, генерација 2004 година и помлади. Меѓу 20-те избраници на Стручниот штаб и селекторот Радослав Стојановиќ е и ракометарот на РК „Млдост“ од Богданци,…